Peter Dula

Peter Dula sa narodil v Košiciach v roku 1981. Ako veľmi odhodlaný a talentovaný mladý hokejista sa v roku 1999 vydal do Bostonu, kde hral v juniorskej lige a pevne veril, že sa mu časom podarí uspieť v NHL. Jeho plány však boli zmarené, keď mu bola diagnostikovaná rakovina (Hodgkinsov lymfóm). Behom šesťmesačnej liečby v Bostone bola choroba úspešne zažehnaná a Peter sa mohol vrátiť na Slovensko. Bohužiaľ, za niekoľko mesiacov sa choroba vrátila a Peter musel podstúpiť takmer ročnú náročnú liečbu s transplantáciou kostnej drene. "Bola to tá najťažšia bitva môjho života, ale dostal som sa z toho," povedal Peter.

Počas liečby sa mu dostala do rúk stará gitara jeho otca, ktorý mu tiež aj ukázal niekoľko akordov. Peter, ktorý pred tým nikdy nespieval ani nehral na žiadnom hudobnom nástroji, objavil v niekoľkých akordoch úplne novú vášeň a jeho život získal razom nový zmysel. Petrov otec mal doma tiež niekoľko starých platní Johnnyho Casha a tak Peter začal spievať a hrať jeho piesne. "Hlas a hudba Johnnyho Casha ma vzali za srdce a Cash sa stal mojim hlavným vzorom," poznamenáva Peter.

Neskôr objavil ďalších mimoriadnych country spevákov ako sú Alan Jackson, Randy Travis, Buddy Jewell a Joe Diffie, ktorí ho tiež významným spôsobom ovplyvnili. Ich hudba Petrovi pomohla prejsť ťažkým obdobím liečby rakoviny a zotaviť sa z nej. "Zamiloval som se do country hudby, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou môjho života", hovorí Peter, ktorý se učil práve počúvaním svojich obľúbených interpretov.

Behom niekoľkých rokov Peter rozvinul svoj talent a v nedávnej minulosti už pôsobil ako frontman a manažér najlepšej európskej country kapely Veslári alias Peter & The Rowers. Ich piesne "I'm Leavin'" a "Blind Horses" sa mnoho týždňov držali na prvých miestach popredných europskych country hitparád. Skupina intenzívne koncertovala po celej Európe, aj keď v poslednej dobe musela z dôvodu Petrovej choroby svoje aktivity obmedziť. Peter dokonca nahral duet "Long Goner Loner" s country legendou a držiteľom Grammy Joem Diffiem, ktorý stúpa nahor v medzinárodných hitparádach. Pre Petra bola country hudba splneným snom. Pomohla mu prekonať najhoršie životné obdobia a stala sa súčasťou jeho osobnosti.

Na jeseň roku 2007 sa Petrovi naskytla príležitosť zahrať si v Nashville, čo pre neho bolo splnením ďalšieho osobného sna. Keď sa však vrátil na Slovensko a začal s kapelou pracovať na novom albume, bola mu znova diagnostikovaná rakovina, tentokrát s veľmi agresívnym zhubným nádorom. Po troch operáciach na Slovensku a po niekoľkých chemoterapiách, sa situácia stala neutešiteľnou. Petrovou jedinou nádejou bolo Dana Farber’s Cancer Institute v Bostone. Peter bojoval s rakovinou statočne, no rokmi drastickej liečby vysílený organizmus už nenašiel ďalšie sily na boj.

Odkazy

Chýbaš mi Peťuško , je ťažke žiť bez Teba
Ahoj Peter bol si pre mna idol moc nám budeš chýbať .A sim tvoj naj fanpšik škoda že som ta nemohol počuť naživo

Pridať nový komentár

Pomoc