Jozef Kroner

Slovenský filmový, divadelný a televízny herec. Vášnivý rybár, autor kníh Herec na udici, Herec nielen na udici, S kamerou a udicou a niekoľkých ďalších. Nikdy sa nevenoval akademickému štúdiu herectva. Jeho kariéra sa začala veľmi spontánne účinkovaním v rôznych ochotníckych súboroch. Vďaka výraznému hereckému talentu získal angažmán na profesionálnej scéne v Martine. V roku 1956 sa stal členom činohry Slovenského národného divadla, kde pôsobil až do roku 1984. Najskôr hrával úlohy postáv a postavičiek typických slovenských čŕt. Jeho talent sa však naplno rozvinul pri stvárňovaní rôznych charakterov, starších hrdinov a predovšetkým tragikomických postáv. Blízka mu bola vždy aj rovina komédie

Svetové uznanie mu priniesla rozporuplná hlavná úloha vo filme Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na korze (1965). Tragický príbeh z obdobia tzv. Slovenského štátu a arizácie židovského majetku bol v roku 1966 ocenený Oscarom. V krátke charakteristike nemáme možnosť zhodnotiť celú hereckú tvorbu. Dôležité je však pripomenúť originálny herecký výraz a hlasové zafarbenie, ktoré vtislo punc neopakovateľnosti mnohým filmovým hrdinom.

Charakteristická bezprostrednosť, humor a prítomnosť humanizmu vdýchli život mnohým postavám zo slovenskej a svetovej klasiky. Jozef Kroner patrí medzi hercov, ktorí nepoznali oddych, a ktorých herecká vášeň neopúšťala ani na dôchodku. V posledných rokoch svojho života účinkoval v niekoľkých nových českých filmoch.


zdroj: osobnosti.sk

Odkazy

Zdravím vás do neba.Skláňam sa pred vaším hereckým umením,ktoré žije stále aj po vašom odchode.A verím,že aj kdesi tam hore zabávate všetkých načich blízkych,ktorí už nie sú medzi nami.
Maestro Kroner. My sme mali muzikanti a mame Vas radi. Posielame Vam pozdrav do neba. Vela stastia. Muzikanti

Pridať nový komentár

Pomoc