Jaro Filip

Jaro Filip vyštudoval filmovú a televíznu scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU. V rokoch 1977 - 1980 pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, neskôr ako dramaturg Poetického súboru Novej scény v Bratislave. Ako herec pôsobil v divadle „U Rolanda“.
Od roku 1981 bol dramaturgom a hercom Divadla pre deti a mládež v Trnave.
Od konca 60-tych rokov spolupracoval so špičkovými slovenskými a českými hudobníkmi (Dežo Ursiny, Richard Müller, Hana Hegerová, Iva Bittová, Jiří Stivín, Jaromír Nohavica, Ex We Five, Provisorium, YPS atď.).
V 90-tych rokoch začínal v slobodnom povolaní, neskôr založil produkčné agentúry Filipson a For Media.
Dlhé roky sa herecky, hudobne a autorsky podieľal na predstaveniach Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Skomponoval desiatky scénických hudieb k divadelným a televíznym inscenáciám, skomponoval filmovú hudbu k hraným i dokumentárnym filmom (Rivers of Babylon, Citová výchova jednej Dáše, Čarbanice, Času je málo a voda stúpa a i.). Autorsky, režijne a herecky spolupracoval na desiatkach autorských zábavných rozhlasových (Fun Radio, Radio Twist, SRo) a televíznych programoch (STV, Markíza, TV Luna, VTV).
Ako herec sa predstavil v slovenských a českých inscenáciách a filmoch (napr.: O sláve a tráve, Albert, Iba deň).
Jaro Filip nás opustil 11. júla 2000 na následky rozsiahleho infarktu srdcového svalu.

Ocenenia:
Cena ministra kultúry SR mu bola udelená in memoriam za neobyčajný a mnohostranný umelecký talent a osobité umelecké aktivity, schopnosť tímovej spolupráce s výraznými slovenskými a českými umelcami, ako aj za výnimočné osobnostné a charakterové vlastnosti a postoje.

zdroj: osobnosti.sk

Odkazy

jaro, idem jednu zapalit na tvoju pocest (cigu, nie sviecku:)
Niektore piesne boli naozaj genialne... Pan Jaro, majte a pekne.
http://www.youtube.com/watch?v=ZK0A6H_zRg4
bol neuchopitelny kreativny autor
bol to vsestranny umelec milujem jeho piesne

Pridať nový komentár

Pomoc